top of page
mgo pic.jpg

MGO Desky

Hořčíkové stavební desky jsou naprosto revolučním materiálem ve stavebnictví. Jsou vyrobeny s nulovým obsahem chloridu, výhradně s použitím 100% skleněného vlákna a svými vlastnostmi splňují ty nejvyšší nároky.

Super vlastnosti

Stačí vyjmenovat všechny vlastnosti a je jasné, že hořčíková deska je opravdu super. Mimořádně pevná, ale pružná deska je ohnivzdorná i mrazuvzdorná. Má výborné zvukově i tepelně-izolační vlastnosti. Spolehlivě odolává vodě a vlhku, takže plísně nemají šanci. Je zdravotně nezávadná, antialergická a napomáhá k čištění vzduchu v interiéru. Neobsahuje žádné toxické chemikálie a je 100% recyklovatelná.

MGO desky

zaruvzdornost
exterier-interier
slozeni
historie
technicka-specifikace
vykonnost-atestace

Žáruvzdornost

Deska má vynikající žáruvzdorné vlastnosti, je zdravotně nezávadná, nevypouští žádné zplodiny hoření ani kouř, zabraňuje šíření plamenů.

Reakce na oheň dle CSN EN 13501.1, DIN 4102 = A1

Pro svoje unikátní vlastnosti je vhodnou stavební deskou pro použití ve výškových budovách, jako jsou panelové domy, hotely, kancelářské budovy a mnoho dalších objektů, jelikož dokáže zamezit nebo výrazně zpomalit šíření případného požáru, a díky svým vodě odolným vlastnostem i eliminuje výši škod v souvislosti s následným hašením vodou.

Vhodná do interiéru i exteriéru

Hořčíková deska má obvykle bílou barvu, ale v závislosti na použitých příměsích může být i šedá nebo béžová. Uplatní se v interiéru i exteriéru. Je vhodná na všechny suché stavební procesy. Můžete ji použít v různých částech konstrukce – na podlahy, stropy, podhledy, příčky. Bez problémů dokáže nahradit sádrokarton, OSB, vláknocementové a sádrovláknité desky nebo protipožární desky.

Umí napodobit dřevo

Naše desky běžně nabízíme v základních tloušťkách 6mm, 9mm a12mm. Na přání zákazníka umíme však dodat desky o různých tloušťkách, od té nejtenčí 3mm až po tu nejhrubší 4 cm. Dají se bez problémů dále upravovat, brousit, řezat a vrtat. MgO desky můžete přímo natírat, obkládat, lepit tapety, nanášet omítku. Deska je z jedné strany hladká a z druhé drsnější. Hladká strana je určena přímo k natírání, drsná na obkládání. Mají velmi vysoký nosný bod a není nutné je předvrtávat. Povrchová úprava může imitovat dřevěný dekor. Po natření barvou je k nerozeznání od dřeva a můžete jej aplikovat jako interiérový nebo exteriérový obklad.

Na dřevostavby

Kvalitativní vlastnosti hořčíkové desky ji činí ideální volbou při výstavbě nízkoenergetických dřevěných staveb. Pro svou pevnost a tvarovou stálost je vhodná na konstrukce lehkých střech. Desku můžete použít při zateplení způsobem odvětrávané fasády. Struktura desky přispívá k odrazu infračervené tepelné složky z topných těles, čímž snižuje spotřebu.

Odhlučněné ploty

Díky zvukově izolačním vlastnostem umožňuje hořčíková deska další zajímavé využití v exteriéru: plotové panely. Vznikají spojením dvou desek, mezi nimiž se nachází expandovaný polystyren. Tloušťka panelu je jen 58 mm, ze stejného materiálu jsou opěrné sloupy. Plot z panelů je hotový rychle a má moderní, vysoce estetický vzhled, což uspokojí i náročné zákazníky.

Složení

Hořčíkovou desku dnes nabízí po celém světě již několik výrobců, proto se její skladba může mírně lišit. Nicméně naprostá většina těchto výrobců používá stejný postup výroby, smícháním oxidu hořčíku s roztokem chloridu hořečnatého, vznikne tzv. Sorel cement který velmi rychle tvrdne. Během tuhnutí se do něj vloží výztuž, síťka ze sklolaminátu, která zaručuje pevnost a pružnost,  a následně i další možné příměsi jako jsou například perlit a dřevní štěpka. 

Takto vyrobené stavební desky jsou ovšem naprosto nevhodné pro jakékoliv stavební účely a to právě kvůli obsahu Chloridu hořečnatého. Ten totiž způsobuje že desky reagují na změny teplot a vlhkosti a na jejich povrchu se začnou vytvářet kapky slané vody. Když je deska vystavena vysoké vlhkosti v důsledku rozpuštění solí z nichž se skládá, zvýší se tak její absorpce.

Spojení takto nekvalitních desek s dřevěnými konstrukcemi a absorbovanou vodou pak vede k růstu plísní na dřevě a i samotná deska MgO je pak citlivá na růst plísní v důsledku obsahu organického materiálu. Kromě toho se tato MgO deska v průběhu času nakonec zcela rozpadne. 

Pokud jsou tyto desky v kontaktu s kovovými konstrukcemi, například pozinkovanou ocelí používanou jako spojovací materiál a lemování, začnou tyto konstrukce v krátké době korodovat v důsledku působení rozpuštěných solí z nichž se skládá (CHLORIDU), což následně povede k bezpečnostním problémům ve struktuře.

Naše MgO desky NEOBSAHUJÍ ŽÁDNÝ CHLORID

Chlorid hořečnatý byl při vývoji naší unikátní hořčíkové desky nahrazen jiným prvkem, který nám umožnil vyrobit jedinečnou stavební desku prvotřídní kvality, která již neobsahuje žádné nežádoucí soli, přitom si ale zachovala všechny skvělé vlastnosti které se od tohoto stavebního materiálu očekávají. 

Externí aplikace

 • vněší opláštění

 • zvuková bariéra

 • reklamní tabule

 • hraniční stěny

Interní aplikace

 • Nástěnná deska / Podkladová deska

 • Stropní obložení

 • Podlahová deska

 • Akustické provedení

 • Mokré (koupelny, kuchyně, sklepy)

 • Ohnivzdorné dveře

 • Skříně / Kuchyně jednotky

Historie MGO desky v praxi

Historie používání prášku MgO (Magnesia Oxidu nebo-li oxidu hořečnatého) pro stavební účely sahá mnoho století před naším letopočtem. Tak například Velká čínská zeď, postavena kolem roku 400 př. Nl. nebo velkolepé buddhistické stúpy v Indii, jejichž historie sahá až do roku 300 př. Nl., mají jednu společnou vlastnost, totiž při jejich výstavbě tvořil hlavní část stavebního lepidla prášek MgO. Díky tomuto prvku se tak můžeme těmito stavitelskými skvosty kochat i dnes, po více jak 2 tis. letech.

Téměř veškerá světová produkce MgO desek pochází z Asie, konkrétně z Číny, protože disponují největšími ložisky rudy magnesia na světě. Nikoho tak zřejmě nepřekvapí že v roce 2008 byla u příležitosti olympijských her v Beijingu postavena olympijská vesnice, kde byly použity desky MgO na více než 300 000 m2. V současné době jsou desky MgO velmi široce používané hlavně v USA, Kanadě a Asii, kde již slouží jako primární stavební materiál nahrazující sádrokartonové desky a OSB desky, zejména v teritoriích často trestaných tornády, požáry a zemětřeseními.

Pro svou výjimečnou kvalitu se tyto desky staly i součástí obkladů tratí vnitřních a vnějších stěn té nejvyšší budovy na světě, Tchaj-pej in Tchaj-wan. Hlavním důvodem pro použití MgO desek pro tuto stavbu bylo právě to, že jsou absolutně nehořlavým materiálem, zdravotně nezávadným, zvláště ekologickým, pevným ale pružným, a odolným vůči mechanickému poškození.

V současné době se kouzlo tohoto materiálu objevuje také v evropských státech, například v Řecku, Itálii, Velké Británii, Finsku …a nyní i v České Republice.

Technická specifikace

9mm

9mm.jpeg
9mm 02.jpeg

12mm

12mm.png
12mm 02.jpeg

15mm

* Další velikosti jsou k dispozici na vyžádání

** Rozměry desky: 2440 x 1220 mm

Fyzická výkonnost MGO

fyz-mgo.jpeg

Britské a Evropské atestace dle následujících norem

atestace mgo.jpeg

Vytvořte si dům snů.
Sdělte nám své představy ještě dnes.

bottom of page